Image coming soon
Technical Specifications
| Type | LiFePO4 |
| Model | PowerBrick SC |
| Size | 16.07kWh |
| Voltage | 51.2 |
| Current | 314 |
| Warranty | 10 years |
| Category | Dyness PowerBrick |
| Full Specifications | |
| Battery Type | LiFePO4 (LFP) |
| Nominal Energy | 16.07kWh |
| Usable Energy | 15.27kWh |
| Nominal Capacity | 314Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Operating Voltage | 44.8V~57.6V |
| Max Charge/Discharge | 200A |
| Peak Discharge | 300A (2min) |
| Protection Level | IP20 |
| User Interface | LCD + WIFI + APP |
| Communication | CAN/RS485 |
| Depth Of Discharge | 95% |
| Cycle Life | >=8000 Cycles |
| Expansion | Up to 50 units in parallel |