GoodWe GW10K-ES-C10 10kW Hybrid Inverter (LV)
10kW single-phase hybrid inverter, 2 MPPTs (32A each), 200% PV oversizing, IP66, touch-screen LCD, generator support, smart fan cooling.
GoodWe ES Uniq 10kW Hybrid Inverter — side view
GoodWe ES Uniq 10kW Hybrid Inverter — back view
ES Uniq Series
3-12kW I Single Phase I 1/2 MPPTs Hybrid Inverter (LV)
Flexible & Adaptable Applications
· 3-in-1 Port: generator & smart loads &
on-grid inverter
· Micro-grid operation with PV inverter
· Supports on- and off-grid parallel
operation of up to 6 units
Higher Power Generation
· Max. 20A DC input current per string
· 200% PV input oversizing
Superb Safety & Reliability
· AI-driven AFCI1
· IP66 ingress protection
Smart Control & Monitoring
· Smart load control
· Seamless switching to backup <4ms
Rs. 430,000
Technical Specifications
TypeHybrid
ModelGW10K-ES-C10
Size10kW