GoodWe GW6000-ES-20 6kW Hybrid Inverter (LV)
GoodWe ES G2 Series 3-kW I Single Phase I 2 MPPTs Hybrid inverter (LV)
GoodWe ES G2 6kW Hybrid Inverter — right view
GoodWe ES G2 6kW Hybrid Inverter — top view
ES Uniq Series
3-12kW I Single Phase I 1/2 MPPTs Hybrid Inverter (LV)
Flexible & Adaptable Applications
· 3-in-1 Port: generator & smart loads &
on-grid inverter
· Micro-grid operation with PV inverter
· Supports on- and off-grid parallel
operation of up to 6 units
Higher Power Generation
· Max. 20A DC input current per string
· 200% PV input oversizing
Superb Safety & Reliability
· AI-driven AFCI1
· IP66 ingress protection
Smart Control & Monitoring
· Smart load control
· Seamless switching to backup <4ms
Rs. 800,000
Technical Specifications
TypeHybrid
ModelGW6000-ES-20
Size6kW