LONGi HiMo X7 620W Bifacial solar panel — proven N-type HPBC module delivering outstanding value, from the world's largest solar manufacturer, available at Saigal Solar, Faisalabad's authorized LONGi Flagship Store.
• N-Type HPBC Cell Technology — back-contact design with N-type silicon for improved efficiency and reliability
• 620W rated front-side output — high-wattage 72-cell panel suited for residential and light commercial use
• Bifacial Design — rear side captures reflected light, adding 5–15% extra generation depending on surface
• Excellent temperature coefficient — maintains higher output in Pakistan's summer heat compared to PERC panels
• Low-light performance — generates power from sunrise to sunset, even on overcast days
• Anti-soiling surface coating — reduces cleaning frequency in Faisalabad's dusty climate
• 15-Year Product Warranty — covers materials and workmanship defects
• 30-Year Linear Performance Warranty — guaranteed output retention over the panel's lifetime
Available exclusively through Saigal Solar Solutions, Outside Civic Centre, West Canal Road, Faisalabad.
• N-Type HPBC Cell Technology — back-contact design with N-type silicon for improved efficiency and reliability
• 620W rated front-side output — high-wattage 72-cell panel suited for residential and light commercial use
• Bifacial Design — rear side captures reflected light, adding 5–15% extra generation depending on surface
• Excellent temperature coefficient — maintains higher output in Pakistan's summer heat compared to PERC panels
• Low-light performance — generates power from sunrise to sunset, even on overcast days
• Anti-soiling surface coating — reduces cleaning frequency in Faisalabad's dusty climate
• 15-Year Product Warranty — covers materials and workmanship defects
• 30-Year Linear Performance Warranty — guaranteed output retention over the panel's lifetime
Available exclusively through Saigal Solar Solutions, Outside Civic Centre, West Canal Road, Faisalabad.
Rs. 27,280
Retail price · PKR · May vary with USD/PKR rate ⓘ
Technical Specifications
| Type | Bifacial |
| Model | LR7-72HGD |
| Size | 620W |
| Voltage | 52.77V |
| Current | 14.93A |
| Warranty | 15-yr product + 30-yr performance |
| Category | LONGi HiMo X7 |
| Price | Rs. 27,280 (per unit) |
| Full Specifications | |
| Electrical (STC) | |
| Peak Power | 620W |
| Efficiency | 23.0% |
| Voc | 52.77V |
| Isc | 14.93A |
| Vmp | 44.33V |
| Imp | 13.99A |
| Physical | |
| Dimensions | 2382x1134x30mm |
| Weight | 33.5kg |
| Glass | Dual 2.0+2.0mm heat-strengthened glass |
| Frame | Anodised aluminium alloy |
| Cells | 144 (6x24) |
| Junction Box | IP68, three diodes |
| Bifaciality | 80+-5% |
| Temperature | |
| Temp Coeff. (Pmax) | -0.280%/degC |
| Temp Coeff. (Voc) | -0.230%/degC |
| Temp Coeff. (Isc) | +0.045%/degC |
| Operating Temp | -40degC to +85degC |
| Ratings | |
| Max System Voltage | DC1500V (IEC/UL) |
| Max Series Fuse | 30A |
| Fire Rating | UL type 29 / IEC Class C |
| Protection Class | Class II |