Image coming soon
Knox Xerox G4 Pro 10kW 3-phase on-grid inverter. IP66, dual MPPT, 17kWp PV input, 98.6% peak efficiency for industrial and commercial rooftops.
Technical Specifications
| Type | inverter |
| Model | Xerox G4 Pro 10K/17kpV |
| Size | 10000W |
| Lead Time | Next day delivery |
| Category | Knox Xerox On-Grid |
| Full Specifications | |
| Rated Power W | 10000 |
| Phases | 3 |
| Mppt Count | 2 |
| Max Pv W | 17000 |
| Max Pv Voltage V | 1100 |
| Mppt Voltage Range | 150-1000V |
| Max Efficiency Pct | 98.6 |
| Protection | IP66 |
| Grid Voltage | 380/400/415V |