Image coming soon
Knox Xerox G4 Pro 8kW 3-phase on-grid solar inverter with IP66, dual MPPT 2x2 strings, 150% PV oversizing, Ai Solar app monitoring.
Technical Specifications
| Type | inverter |
| Model | Xerox G4 Pro 8K/12kpV |
| Size | 8000W |
| Lead Time | Next day delivery |
| Category | Knox Xerox On-Grid |
| Full Specifications | |
| Rated Power W | 8000 |
| Phases | 3 |
| Mppt Count | 2 |
| Max Pv W | 12000 |
| Max Pv Voltage V | 1100 |
| Mppt Voltage Range | 150-1000V |
| Max Efficiency Pct | 98.3 |
| Protection | IP66 |
| Grid Voltage | 380/400/415V |