Dyness DH200F all-in-one energy storage system with flexible expansion and PV integration. Supports AC parallel connection of up to 12 units, reaching 2.88MWh total capacity. DC-coupled PV enhances solar efficiency and reduces costs. STS switching between on-grid and off-grid in under 20ms for stable power supply. Liquid-cooled for reliable long-term performance.
Technical Specifications
| Type | battery |
| Model | DH200F |
| Size | 240 |
| Category | DH Series |
| Full Specifications | |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Cell Capacity | 280Ah |
| Pack Config | 1P52S×5 |
| Rated Current A | 90 |
| Max Current A | 90 |
| Nominal Capacity | 240kWh |
| Ac Rated Power | 100kW |
| Ac Voltage | 400Vac |
| Ac Wiring | 3P4L+PE |
| Ac Frequency | 50Hz |
| Ac Max Current A | 145 |
| Max Parallel Units | 12 |
| Max Total Capacity | 2.88MWh |
| Cooling | PACK Liquid-cooling + PCS Air-cooling |
| Ip Rating | IP55 |
| Anti Corrosion | C3 (optional C5) |
| Weight Kg | 2800 |
| Dimensions Wdh Mm | 1055×1475×2400 |
| Max Efficiency Pct | 90 |
| Operating Temp | -20~50°C (derating above 45°C) |
| Noise Db | ≤75 |
| Display | Touch screen |
| Comms | Ethernet/4G/RS485 |
| Certification | CQC, CE, TUV, LVD, UN38.3 |